Anton Quni kërkoi t’i shohë prapa grilave Hashim Thaçin e Kadri Veselin, por befason me këtë detaj në zyrën e tij


Në vitin 2017, sa ishte deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovs, Anton Quni, aktualisht ministër i Mbrojtjes në Qeverinë Hoti, kishte një replikë të ashpër me Kadri Veselin, atë botë kryetar i Kuvendit.

Ministri Quni kishte bërë një deklaratë të fuqishme, se “do të jetë në Kuvend derisa t’i shohë prapa grilave Thaçin dhe Veselin”.

“Por një gjë, dua t’ju garantoj, zoti Veseli, zoti Thaçi, ju jeni arsyeja që më detyroni të qëndroj ende në këtë parlament. Ndoshta e ndjeni fitimtarë veten në këtë betejë, por do shihemi në finale. Ju po më detyroni të qëndroj këtu, derisa t’ju shoh juve prapa grilave, ju aty e keni vendin”, kishte deklaruar Quni.

Kjo deklaratë kryetarit të degës së LDK-së në Prizren ngriti shumë reagime në skenën politike në vend.

Mirëpo, përkundër se ministri i Mbrotjes, Anton Quni vite më parë deklaronte për Thaçin e Veselin se “dua t’ju shoh juve prapa grilave”, së fundit është zbuluar një detaj paska i habitshëm në zyrën e ministrit.

Ministri Anton Quni vazhdon edhe me tej ta mbajë foton e ish-presidentit Hashim Thaçi në zyrën e tij, ani pse ky i fundit është arr estuar nga Gjykata Speciale. Ky detaj është zbuluar nga intervista e fundit e Qunit.