Ky është Mërgimtari që e bëri për spital Valon Sylën (FOTO)


Gazetari kosovar, Valon Syla, është s ulmuar fizikisht në rrugën “Robert Doll” në Prishtinë, shkruan Gazeta Sinjali.

Gazeta Sinjali mëson se i d yshuari për s ulmin fizik ndaj gazetarit Valon Syla është Bashkim Jupa nga fshati Molliq i Komunës së Gjakovës, me vendbanim në Zvicër.

Burime të Gazetës Sinjali bëjnë me dije se i d yshuari është vëllai i zyrtarit të lartë të PDK-së dhe ish-zëvendësministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Bekim Jupa.

Rastin për Gazetën Sinjali e ka konfirmuar zëdhënësja e p olicisë për rajonin e Prishtinë, Flora Ahmeti. Ajo ka bërë të ditur se, njësitë e nevojshme p olicore po merren me rastin.

“Rreth orës 12:00 kemi pranuar informatën se një person është s ulmuar fizikisht në lagjen Pejton në Prishtinë. Menjëherë në vendngjarje kanë dalë njësitet e nevojshme p olicore dhe po merren me rastin”, ka thënë Ahmeti.

Ky s ulm fizik ndaj gazetarit Syla vjen pas shkrimeve të tij lidhur me fluksin e madh të mërgatës që kanë ardhur në Kosovë gjatë këtyre ditëve.

Shënim: Personi i apostrofuar në këtë artikull prezumohet i pafajshëm derisa fajësia e tij të mos provohet me vendim të formës së p rerë nga gjykata.

/Gazeta Sinjali