LAJMI I FUNDIT/ Ky Shtet Vendos, nga e Hëna kërkon Testin negativ PCR


Turqia ka njoftuar se do të kërkojë testin negativ për koronavirus për të gjithë pasagjerët që hyjnë në këtë shtet, duke nisur nga dita e hënë.

Kjo masë do të zbatohet deri në muajin mars.

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca ka thënë përmes një postimi në rrjetin social, Twitter se udhëtarët duhet të prezantojnë një test negativ për koronavirus, të kryer në 72 orët e fundit.

Ky vendim do të vlejë për të gjitha llojet e udhëtimit.

Nëse udhëtarët nuk kanë testin negativ, atëherë duhet t’i nënshtrohen masës së karantinës sapo të arrijnë në destinacion.

Udhëtarët që arrijnë në Turqi nga Mbretëria e Bashkuar, Danimarka dhe Afrika Jugore apo që kanë qenë në këto vende në 10 ditët e fundit, duhet të kenë testin negativ dhe t’i nënshtrohen karantinës për të paktën shtatë ditë, derisa të bëhet testi i dytë.

Turqia është një prej vendeve me numrin më të madh të të infektuarve me koronavirus në gjithë botën, me një mesatare javore prej më shumë se 20,000 rasteve.