Valon Syla: Ti Vjosë je vegël e Albin Kurtit, oj bukë – përmbysëse!


I ashtuquajturi analist, Valon Syla ka reaguar ndaj vendimit te Vjosa Osmanit pwr t’ia nderprere kontraten Wiliam Walkerit.

Ai shkruan:

Tendeca me i nderpre kontratat me Amerikanë… sikur r asti i Vjosa Osmanit me Walkerin nuk është vetëm një tendencë… me rujt buxhet, por me i nderpre lobimet amerikane.

Kjo sjellje, me ja ndërpre kontratën njeriut qē e dha dritën e gjelber për ta bom barduar Jugosllavinë e Milloshevicit kur ishte Kryeambasador i OSBE’së, kallxon qē në krye të shtetit nuk është një grua kosovare, por është një bukë-përmbys… idíot-politik, dhe gërr naçe tipike…

Walker, meriton ma shumë se 60 mijë veteranë fallco. Është një mik i Kosovës. Mos na bo horë Vjosa Osmani për 6 muaj, se veç ushtruese e detyrës je, edhe prapa vetës veç atë Haxhi Abdylin e ki. Nuk je ti pernime aty. Je vegël e Albin Kurtit që po të perdor me i shk ëput lidhjet me amerikanë.

Marre… e paske bo Kosovën qirak se i paske rujtë do pare koti. Por, këtë po e bënë me i tregu eurodeputetëve koti që s’ti japin as vizat për qytetarët tu… qe lojalitetin e ke në Bruksel, para Washingtonit e Quintit që na solli lirinë me një telefon dhe raport pas Reçakut, pikërisht nga njeriu që e shkarkove sot, nga kontrata.

Përpos që po me vjen ma rre prej Presidentes time. Edhe po ma gërrdítë identitetin tim si kosovarë e shqiptar.